Alkoholowa mapa Warszawy

Alkoholowa mapa Warszawy
30 sierpnia 2019  

Według raportu Straży miejskiej liczba interwencji związana z nielegalnym spożywaniem alkoholu wzrosła w Warszawie w 2018 roku o blisko 20% w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej interwencji zanotowano w dzielnicy Praga-Południe.

Czy Warszawa pije coraz więcej? Z jednej strony z raportu Straży Miejskiej możemy wysnuć wniosek, że więcej osób pije w plenerze, łamiąc tym samym przepisy o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z drugiej – mieszkańcom miasta w coraz większym stopniu tego rodzaju zachowanie przeszkadza i decydują się wezwać straż miejską, bo interwencje odbywają się głównie po zgłoszeniach telefonicznych lub internetowych. Osoby pijące i nietrzeźwe w miejscach publicznych wzbudzają niepokojów mieszkańców, zakłócają ciszę i porządek, często też dewastują i zaśmiecają miejsca swoich „imprez”.

Są jednak miejsca w Warszawie, gdzie można legalnie spożywać alkohol w plenerze. Są to bulwary wiślane, plaża Poniatówka (naprzeciw bulwarów) oraz niektóre miejsca w lesie Młocińskim.

Najwięcej interwencji na Pradze Południe

Praga-Południe przoduje w ranking dzielnic z największą liczbą interwencji straży z powodu alkoholowych libacji w plenerze. W roku 2018 straż miejska interweniowała w dzielnicy aż 4016 razy. Na drugim miejscu Bielany (3332 zgłoszenia), dalej Śródmieście (3298 zgłoszeń) oraz Mokotów (3128 zgłoszeń). W tych 4 dzielnicach miasta odnotowano łącznie ponad 36% wszystkich interwencji służb z powodu nielegalnego picia alkoholu w miejscach publicznych.

Najspokojniejsze dzielnice stolicy, gdzie najrzadziej dochodziło do interwencji to Rembertów (99 zgłoszeń), Wilanów (118 zgłoszeń) oraz Wesoła (153 zgłoszenia).

Najgorsze weekendy

Najwięcej zgłoszeń do straży miejskiej z powodu picia alkoholu w miejscach publicznych i zakłócania spokoju mieszkańców zaczyna się w piątki po południu w okolicach godziny 16.00 – 17.00 i trwa mniej więcej do północy. Zdecydowane apogeum zgłoszeń następuję w soboty i niedziele, w godzinach 21.00 – 22.00.