Nie trać kontroli, sprawdź czy nie pijesz alkoholu w sposób ryzykowny.

>

Fakty o alkoholu w Polsce

Jak utrzymać abstynencję w czasie pandemii?
5 czerwca 2020  

Izolacja, brak kontaktów towarzyskich oraz zawieszenie bezpośrednich zajęć z terapeutami lub mityngów mogą znacząco utrudnić utrzymanie abstynencji. Należy jednak pamiętać, że uzależnieni nie zostali pozostawieni ze problemem sam na sam

Czytaj więcej
Nastolatki, pandemia i używki
3 czerwca 2020  

PARPA zwraca uwagę, że dzieci i młodzież potrzebują teraz szczególnej uwagi. Młodzi są zagubieni w obecnej sytuacji. Brakuje im bezpośredniego kontaktu z kolegami i nauczycielami

Czytaj więcej
Izolacja może być szansą. Jak budować dobre relacje z dziećmi podczas pandemii?
1 czerwca 2020  

Zdaniem ekspertów dobre relacje w rodzinie skutecznie chronią młodych ludzi przed sięganiem po używki i podejmowaniem innych ryzykownych zachowań. Jak efektywnie wykorzystać czas izolacji?

Czytaj więcej
Jesteś świadkiem przemocy? Możesz pomóc, nie wychodząc z domu!
30 maja 2020  

Konieczność pracy z domu, nieustanne przebywanie ze sobą często na niewielkim metrażu, brak stałych kontaktów z osobami z zewnątrz oraz niepewność potęgują frustrację, która często objawia się agresją

Czytaj więcej
Nietrzeźwi kierujący to plaga także w czasie koronawirusa
21 maja 2020  

Dla wielu kierowców obecna sytuacja jest pretekstem do poluzowania samodyscypliny: „przecież ruch jest mały, nic się nie stanie”. Takie myślenie jest niezmiernie złudne...

Czytaj więcej
Izolacja stała się koszmarem – dramat rodzin z problemem alkoholowym
18 maja 2020  

Pandemia oraz problemy z nią związane mogą zaostrzać i uwypuklać problem nadużywania alkoholu przez osoby bliskie. Instytucje świadczące pomoc funkcjonują i można się do nich zwrócić z prośbą o rozmowę czy poradę

Czytaj więcej
Zamiast alkoholu. Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii?
12 maja 2020  

Koronawirus dotyczy nie tylko ludzi zakażonych, ale także tych osób, których zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu w związku z pandemią. Mogą one np. częściej sięgać po alkohol lub dopuszczać się przemocy domowej.

Czytaj więcej
W czasie epidemii gromadzimy zapasy jedzenia i… alkoholu.
10 maja 2020  

Starasz się stosować do rekomendacji, by ograniczyć wyjścia z domu na zakupy? Niestety przy okazji kupujesz jednorazowo znacznie większe ilości alkoholu, niż w czasach sprzed pandemii. Efekt? Pijesz więcej.

Czytaj więcej
Domowe „happy hours” i „quarantini”
5 maja 2020  

„Kiedyś piłem tylko w weekendy, teraz zdarza mi się to każdego dnia”. Brzmi znajomo? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czytaj więcej
Alkohol i koronawirus. Obalamy mit o „odkażaniu organizmu”
2 maja 2020  

Niektórzy wierzą, że alkohol ma moc odkażania od środka i może chronić przed COVID-19. Eksperci WHO przestrzegają przed takim podejściem.

Czytaj więcej
„Odkażanie koronawirusa” po polsku
27 marca 2020  

Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji znacznie więcej piją. Podobny problem dostrzegła Francja, która wydała zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19.

Czytaj więcej
Alkohol a koronawirus
20 marca 2020  

Czy picie alkoholu może ochronić przed zakażeniem koronawirusem? Eksperci nie mają wątpliwości - spożywanie alkoholu osłabia organizm i obniża odporność.

Czytaj więcej
Alkohol w ciąży
19 marca 2020  

Każdego roku w Polsce na świat przychodzi nawet kilka tysięcy dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). To więcej, niż liczba dzieci rodzących się np. z Zespołem Downa.

Czytaj więcej
Ile pijemy i jak pijemy alkohol?
15 lutego 2020  

Jak często Polacy sięgają po różne alkohole? Jaki jest ich model konsumpcji? Z jakiej okazji piją i ile wypijają podczas przeciętnej sytuacji picia? Jak często i w jakich sytuacjach tracą kontrolę?

Czytaj więcej
Polacy wydają rekordowo dużo na alkohol
30 stycznia 2020  

Gazeta Wyborcza powołując się na dane firmy Nielsen podaje, że Polacy wydali w 2019 r. na alkohol rekordową kwotę ponad 36,6 mld zł. To aż o 2 mld zł więcej, niż rok wcześniej.

Czytaj więcej
Ile Polskę kosztuje nadmierne spożycie alkoholu?
20 stycznia 2020  

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wycenia koszty społeczno-ekonomiczne związane z nadużywaniem alkoholu na blisko 31 mld zł rocznie.

Czytaj więcej
Alkohol a nieletni
8 stycznia 2020  

Skala zjawiska picia alkoholu przez osoby niepełnoletnie jest monitorowana w międzynarodowych badaniach ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Drugs) od 1995 roku. W Polsce badane są dwie grupy młodych – w wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat. Ostatnie wyniki badania są z roku 2015.

Czytaj więcej
Kobiety w ciąży a alkohol – statystyki
15 grudnia 2019  

W ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” Państwowa Inspekcja Sanitarna dwukrotnie zrealizowała ogólnopolskie badania zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży (w 2013 i 2017 roku), na próbie ponad 3.400 respondentek.

Czytaj więcej
Jak poznać, że tracisz kontrolę?
16 listopada 2019  

Jakie sytuacje i zachowania świadczą o tym, że to alkohol przejmuje kontrolę nad Twoim życiem?

Czytaj więcej
Picie alkoholu przez kobiety
8 listopada 2019  

Kobiety znacznie rzadziej doświadczają problemów z powodu picia alkoholu. Jednak alkohol działa inaczej (bardziej toksycznie) na organizm kobiety niż mężczyzny i ryzyko negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety jest dużo większe.

Czytaj więcej
Ile osób w Polsce pije alkohol ryzykownie i szkodliwie?
8 października 2019  

3 mln osób w Polsce pije alkohol ryzykownie lub jest uzależnionych

Czytaj więcej
Czym jest uzależnienie od alkoholu?
15 września 2019  

Uzależnienie od alkoholu jest zespołem zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioralnych, wśród których picie alkoholu zdominowało inne zachowania człowieka.

Czytaj więcej
Co piją Polacy?
10 września 2019  

57% wypijanego alkoholu pochodzi z piwa, 35% z wódki i innych napojów spirytusowych, a ok. 8% z wina.

Czytaj więcej
Czym jest picie ryzykowne i szkodliwe?
30 sierpnia 2019  

Ponad 2,5 mln osób umiera rocznie na świecie w wyniku chorób poalkoholowych oraz obrażeń w wypadkach drogowych i aktach przemocy spowodowanych alkoholem.

Czytaj więcej
Alkoholowa mapa Warszawy
30 sierpnia 2019  

Według raportu Straży miejskiej liczba interwencji związana z nielegalnym spożywaniem alkoholu wzrosła w Warszawie w 2018 roku o blisko 20% w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej interwencji zanotowano w dzielnicy Praga-Południe.

Czytaj więcej
Ile alkoholu piją Polacy?
29 sierpnia 2019  

11,6 litra czystego alkoholu przypada rocznie na głowę mieszkańca Polski.

Czytaj więcej