O alkoholu przy kawie

O alkoholu przy kawie
10 marca 2020  

10 marca br. w księgarnio-kawiarni „Radio Telewizja” przy ul. gen. Andersa 29 w Warszawie odbyło się kolejne otwarte spotkanie przy kawie zrealizowane w ramach kampanii #MAMKONTROLĘ. Wzięli w nim udział reżyserka, Kinga Dębska oraz specjalista ds. uzależnień, dr Adam Kłodecki.

Eksperci zwracali uwagę, że alkohol jest wpisany w nasza kulturę. Piją niemal wszyscy – od święta i bez okazji, aby zatopić smutki i aby uczcić ważną uroczystość, w większym gronie i samotnie… Pretekstów do picia jest wiele – Polacy dobrze zdają sobie z tego sprawę. Według badania przeprowadzonego przez Kantar Public, aż 85 proc. respondentów przyznaje, że często zdarzają im się okazje do spożycia alkoholu. Święta, wesela, imieniny, imprezy i inne okazje wiążą się zwykle ze spotkaniami z rodziną lub znajomymi. Sęk w tym, że wielu osobom nie wystarcza już sama okazja do sięgnięcia po alkohol, a zaczynają te okazje sobie stwarzać sami. W ten sposób bardzo łatwo można popaść w nałóg.

O tym, czy pijemy w sposób ryzykowny – czyli taki, który może doprowadzić do uzależnienia, decydują przede wszystkim dwa czynniki: ile czystego alkoholu wypijamy i jak często po niego sięgamy. Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że aż 71 proc. mężczyzn i 55 proc. kobiet pije alkohol bez wyraźnej przyczyny – dla relaksu i odstresowania się . Sytuacja niestety niewiele zmieniła się na przestrzeni tych kilku ostatnich lat. Polacy szukają coraz to nowych pretekstów do picia. Za ciekawy przykład posłużyć mogą strony internetowe oraz aplikacje, które wynajdują okazje na dany dzień. Wystarczy podać datę, a algorytm zaprezentuje odpowiedni pretekst.

Częste sięganie alkohol i spożywanie go w dużych ilościach, może spowodować utratę kontroli nad własnym życiem. Problem pojawia się również wtedy, gdy po alkohol zaczynamy sięgać nie tylko od święta, ale także w tygodniu, przed pracą czy nawet w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Kiedy my sami lub ktoś z naszych znajomych traci kontrolę nad piciem, nie warto udawać, że nic złego się nie dzieje. W Polsce istnieje świetnie działająca sieć ośrodków terapeutycznych, w których można zyskać pomoc. Każdy może zadzwonić na telefon zaufania. Dyżurują przy nich eksperci do spraw uzależnień lub osoby, które wygrały walkę z uzależnieniem i od wielu lat są wolne od nałogu. Rozmowa może stanowić pierwszy krok na drodze do trzeźwego życia.