Nie trać kontroli, sprawdź czy nie pijesz alkoholu w sposób ryzykowny.

Okiem eksperta

1) Jak piją kobiety? Opowiada dr Adam Kłodecki - psycholog kliniczny i psychoterapeuta leczenia uzależnień

Dr Adam Kłodecki o piciu alkoholu przez kobiety. W jaki sposób kobiety ukrywają swoje problemy alkoholowe, jakie znajdują sposoby, aby otoczenie się nie dowiedziało, że piją nadmiernie. Dlaczego nadużywanie alkoholu przez kobiety jest bardziej piętnowane społecznie niż picie mężczyzn i jaki ma to wpływ na zachowania kobiet pijących nadmiernie.

Posłuchaj podcastu:

2) Czym jest syndrom DDA? Opowiada dr Adam Kłodecki - psycholog kliniczny i psychoterapeuta leczenia uzależnień

Syndrom DDA, czyli Dorosłego Dziecka Alkoholika. Dr Kłodecki o zaburzeniach  występujących u dzieci wychowywanych w rodzinach z problemami alkoholowymi, ich trudnym dorastaniu i konsekwencjach w życiu dorosłym.

3) Picie w wielkim mieście, czyli kim są wysoko funkcjonujący alkoholicy? Opowiada Łukasz Krzysztoń - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Czy w wielkim mieście pije się więcej i częściej? Co różni alkoholika w białym kołnierzyku od takiego spod przysłowiowej budki z piwem? O wysoko funkcjonujących alkoholikach oraz różnicach w piciu kobiet i mężczyzn opowiada psycholog Łukasz Krzysztoń.

Posłuchaj podcastu:

 

4) Współuzależnienie, czyli choroba dobrych żon. - dr Adam Kłodecki, psycholog kliniczny i psychoterapeuta leczenia uzależnień

Jak wygląda życie w długotrwałym związku z osobą nadmiernie pijącą alkohol czy wręcz od niego uzależnioną? Jakie mechanizmy prowadzą do współuzależnienia i czym ono de facto jest? W jaki sposób dochodzi w rodzinie do podporządkowania zachowań domowników alkoholikowi i swoistej wojny domowej, która powoduje stany depresyjne, choroby psychosomatyczne i lęki członków rodziny alkoholika.
O wieloletnim procesie destrukcji życia współuzależnionego i jego etapach opowiada nasz ekspert, dr Adam Kłodecki.

5) O mechanizmie uzależniania się od alkoholu mówi Łukasz Krzysztoń - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień