Radio Lublin: alkohol to nie sposób na nudę

Radio Lublin: alkohol to nie sposób na nudę
30 marca 2020  

27 marca, na antenie Radia Lublin eksperci: Krystyna Radkowska, Prezeska Fundacji Zwalcz Nudę, organizatorka kampanii #MAMKONTROLĘ, dr Ireneusz Siudem, psycholog społeczny, psychoterapeuta oraz Anna Wieczorek-Poleszak, adwokat mówili o piciu alkoholu w warunkach izolacji.

Eksperci byli zgodni: dłuższa izolacja może sprawić, że coraz częściej będziemy sięgać po alkohol. Psycholodzy wskazują tutaj kilka powodów: pijemy dla relaksu, z nudów lub, żeby ukoić lęki. Taki nawyk może wpędzić nas jednak w pułapkę uzależnienia, ale to nie jedyny aspekt tej sytuacji.

Izolacja, szczególnie w dłuższym okresie, rodzi pewne napięcia, które faktycznie mogą prowadzić do coraz częstszego sięgania po alkohol – powiedziała prezes Fundacji Zwalcz Nudę, Krystyna Radkowska. – Nie ma jeszcze badań. Na razie są obserwacje, natomiast faktycznie wydaje się to być bardzo łatwym i często wybieranym środkiem zaradczym na izolacje, sytuację stresową. Nie trudno się domyślić, że jeżeli ktoś w ogóle pije alkohol, to w sytuacji, kiedy jest odizolowany czy po prostu się nudzi, będzie po niego sięgał częściej i w większych ilościach – dodała.

Alkohol na taką krótką metę powoduje, że człowiek zapomina o różnego rodzaju dyskomfortach, troskach. Nie mniej jednak jest to, jak wcześniej wspomniałem, na bardzo krótki czas – zaznaczył psycholog społeczny, psychoterapeuta dr Ireneusz Siudem. – W momencie, kiedy alkohol przestaje działać, to te lęki i napięcia stają się coraz większe – dodał.

Drugim problemem jest zmiana warunków pracy – stwierdził dr Siudem. – Jeżeli ktoś pracuje 10 czy 30 lat w jakiś sposób i nagle musi się znaleźć w innej sytuacji, to samo w sobie budzi dużo napięcia. W swoich zakładach pracy mamy nad sobą szefów, zwierzchników, którzy nam patrzą na ręce. W domu czujemy się frywolnie.

Z punktu widzenia Kodeksu pracy i aktualnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy musimy uświadomić sobie jedną rzecz. Tak naprawdę praca zdalna nie powinna się dużo różnić od tej, którą wykonujemy na miejscu w biurze – zaznaczyła adwokat Anna Wieczorek-Poleszak. – Tak samo powinniśmy poświęcać czas pracy i zachowywać się. Spożywanie alkoholu jest bezwzględnie zakazane w chwili, kiedy wykonujemy pracę zdalną. Myślę, że najlepiej postawić sobie taką barierę. Powinniśmy utrzymywać tryb chodzenia do pracy. Nie wychodzimy z domu, ale powinniśmy się przebrać z piżamy w normalne ubrania. Zachowywać się tak, jakbyśmy byli obok szefa, który na nas patrzy.

Pełną treść materiału oraz nagranie audycji umieszczono tu.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2020/03/picie-alkoholu-sposobem-na-nude-specjalisci-mowia-stanowcze-nie/